Društvo profesionalnih novinara poziva Ministarstvo unutrašnjih poslova/Upravu policije da obezbjedi adekvatnu zaštitu novinarki Pobjede Ani Raičković, ako postoji procjena Agencije za nacionalnu bezbjednost o njenoj ugroženosti.
https://www.pobjeda.me/clanak/policija-duzna-da-ani-raickovic-dodijeli-policijsku-zastitu
Ukoliko Uprava policije nema kapaciteta, kao što navode mediji, neka provjeri mogućnost smanjenja obezbjeđenja pojedinim ministrima koji se okolo šepure sa obezbjeđenjem i službenim automobilima, iako je nama kao građanima jasno da im nijesu potrebni. To što piše u zakonu da im slijedi obezbjeđenje, ne znači da moraju imati više od jednog policijskog službenika u pratnji.
Nije na nama da učimo one čiji je to posao, ali očekujemo od Vlade, ministra unutrašnjih poslova, kao i od svih koje plaćaju građani, da obezbjede sigurnost novinara.
S obzirom na to da je Ana bila žrtva osobe, koja preko svoh medija nastavlja da je maltretira, ovaj put psihički, za očekivati je da bi Zoran Bećirović i njegovi saradnici, po izlasku iz pritvora mogli ponovo nasrnuti na novinarku.
Zabrinutost izaziva i činjenica da taj portal (njegovi vlasnici) nastavljaju malteritaranje i drugih novinara a da država nije u stanju da ga spriječi u tome.
Na kraju, ni fizičko obezbjeđenje novinara nije rješenje, već adekvatno i aefikasno procesuiranje napadača.
U optužnici osnovne tužiteljke Romine Vlahović nema članova Krivičnog zakona, u kojima se navodi da je izvršenje kriivčnog djela u vezi sa poslom koji je od javnog značaja, odnosno novinarstva.
Zašto i da li država i njeni zvaničnici razumiju ulogu novinara?
Objavljeno: 22.3.2025.