Dan slobode medija: Obeshrabrujuće stanje za novinarstvo

 Iako načelno država preduzima korake koji se od nje traže iz Brisela - da obezbjedi  nesmetan rad novinara i pluralizam medija- ne možemo reći da i ovaj Svjetski dan slobode medija dočekujemo u takvim uslovima.

Verbalni i fizički napadi i govor mržnje, posebno prema novinarkama, ne jenjavaju,  dok se  materijalni položaj  zaposlenih u medijima ne popravlja.

Novinari više redakcije svjedočili su u prethodnom periodu da uglavnom nemaju podršku redakcija, uključujući i pravnu u slučajevima kada su bili mete napada, verbalnog maltretiranja, proganjanja i uznemiravanja.

Nesolidarnost i odustvo Granskog kolektivnog ugovora imaju za posljedicu izrazito loš ekonomski položaj novinara, koji je uzročno povezan sa zavisnošću  u radu. Nedavna javna objava kolege Nemanje Živaljevića da je cenzurisan, za one koji rade u medijima nije novost, jer dobar dio njih gotovo svakodnevno ima probleme sa tim. Od političkih pritisaka nadređenih u dijelu javnih medija, do cenzure poslodovstava zbog oglašivača i prikrivenog marketinga , uglavnom u privatnim medijima.

Zbog toga sve više ljudi napušta profesiju a sve je manje profesionalaca spremnih da praktikuju objektivno novinarstvo. Da smo lako zamjenjivi, pokazuje  praksa u Javnom servisu gdje je dobar dio iskusnih novinara i urednika marginalizovan, dok se u privatnim medijima drastično smanjuje broj zaposlenih a posao nagomilava onima koji imaju ugovore.

Kada su u pitanju napadi na novinare oni se ne smanjuju ali makar je za pohvalu brza reakcija nadležnih. Kaznena politika je na žalost još neadekvatna i jako je malo presuda po osnovu krivičnih dijela, koji se tiču obavljanja posla od javnog značaja.

Pozivamo kolege da zajedno učinimo maksimum napora, kako bi bio potpisan Granski kolektivni ugovor a uz pomoć OEBS-a, Savjeta Evrope i Komisije za istrage napada na novinare unapređene procedure za prijavljivanje i podršku novinarima koji su mete napada.

Sve negativne prakse u konačnom će imati nepovratne posledice za novinarsku profesiju budući da trenutno stanje obeshrabruje mlade novinare.

Svetski dan slobode medija obeležava se 3. maja svake godine. Odluku o obeležavanju Svetskog dana slobode medija doneta je na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija kako bi se podigla svest o značaju slobode medija i podsetile vlade država da je njihova dužnost da poštuju i podržavaju pravo na slobodu izražavanja zagarantovano članom 19 Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima i kako bi se obeležila godišnjica Vindhuške deklaracije, izjavu o principima slobodne štampe koju su sastavila grupa afričkih novinara 1991. godine.

Objavljeno 3.maja 2025.