Novinari su uvijek na prvim linijama najizazovnijih događaja na svijetu, od mjesta zločina i saobraćajnih nezgoda do prirodnih katastrofa, protesta, pandemija.
Izvještavanje o burnim političkim događajima,kojim naša država obiluje, zdravstvenim krizama, suzbijanju organizovanog kriminala...utiče na novinare i rezultiraju zdravstvenim problemima.
Zbog toga DPNCG petu godinu pruža psihološku podršku kolegama, zahvaljujući donatorima koji imaju sluha za probleme novinara. Podršku smo počeli zahvaljujući Evropskoj zadužbini za demokratiju (EED), a upravo smo završili jednu njegovu fazu koja nam je omogučena kroz Ad Hoc grant regionalnog projekta SMART Balkan - Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan.
Psilohološka podrška je moguća kroz kolektivne treninge, ali i individualne sesije. Potrebno je samo da nam se javite mailom ili na društvenim mrežama.
Psiholog Miloš Bulatović, sa kojim sarađujemo od 2019.godine, je za potrebe DPNCG https://dpncg.com/images/pdf/PsiholoskaPomoc.pdf izradio brošuru u kojoj je jedan od zaključaka da stresni novinarski posao utiče na zdravlje medijskih djelatnika. Javljaju se problemi poput posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP) u nekim slučajevima, kao vjerovatnije pojave iracionalnih strahova, stresa i sagorijevanja na poslu.
Takve manifestacije zabilježene su kod novinara/reportera koji su bili dio projekta psihološke podrške i o kojima su oni govorili manje/ više otvoreno, ali sa svješću da ih treba rešavati kako trajno ne bi uticali na njihovo psihičko i fizičko zdrave.
Takođe pritisak na novinare putem društvenih mreža, posebno na novinarke, odsustvo podrške i nerazumjevanje nadređenih, niske zarade, cjelodnevni angažman, kao i neadekvatna zaštita na radnom mjestu rezultiraju iracionalnim strahovima, samocenzurom, odustvom motivacije…
Zato novinari svakodnevno napuštaju redakcije i posao od javnog interesa, jer nemaju podršku redakcija, države a veoma često ni samih kolega iz medija drugačije uredjivačke politike...
Fotografije: Miloš Vujović i DPNCG
15.februar 2024.godine